Pravděpodobnost utvoření dvojce
Tento příklad je ze Scia. Jak ho mám řešit podle vzorců? Prosím byste mi napsali postup?
Pět chlapců (právě jeden z nich je Martin) a pět dívek (právě jedna z nich je Petra) utvoří zcela náhodně taneční páry (chlapec a dívka). Pravděpodobnost, že Martin je v páru s Petrou, je?
Jiří H.
12. 04. 2018 20:08
5 odpovědí
Ahoj Jirko, na to nepotřebuješ žádný vzorečky. Ta pravděpodobnost je 1/5. Dívej se na to očima toho Martina. Jakou má šanci že mu vylosujou Petru?
Da sa to aj napr. tak že :
P= (9!*2)/10!
Dominiko, to určitě jo, protože to vyjde 1/5, ale jakej je prosimtě význam za tím výpočtem? Myslím tím z čeho to dostaneš?
Hrozně by mě zajímalo jak k tomuhle výsledku přijít nikoliv touto uváhou (z pohledu Martina) ale z definice pravděpodobnosti.
Mělo by to být rovno počtu pětic, kdy je Martin v páru s Petrou lomeno počtu všech možných pětic které jdou utvořit.
Počet všech různých pětic by měl být 5! tedy 120 a ty pětice, kdy je Martin dokupy s Petrou je 4! pač když si představíme, že je Martin s Petrou zafixován tak tam jsou už jen čtyři lidi naproti sobě kteří se mezi sebou různě prohazují. -> 24/120 což je opět 1/5.
Přiznám se, že mi to trvalo než jsem se k tomuhle dobral. Nevím vůbec proč ale na začátku jsem nějak zkoušel spočítat ten celkový počet možností (jmenovatel) pomocí 10 nad 2 (jakože z 10ti lidí vybíráme dvojici) a pak jsem chtěl zjistit v kolika z těch dvojic bude Martin s Petrou. To je ale samozřejmě blbost protože bych tím vypočítal všechny možné dvojice mezi 10ti lidma (i holky s holkama).
Pravděpodobnost je hrozná mrcha.
Když to vezmu úvahou, tak to je 1/5, ale když jsem ho jsem zadával, tak jsem chtěl zjistit, jak mohu pomocí vzorců to spočítat. Vím, je to zbytečná práce, jen mě to zajímalo.