Přihlásit se
Fórum
Katalog
Kurzy
Všechna videa
Články
Vaše úspěchy
Doučování
Nápověda

Zdravím všechny, mám dotaz ohledně této úpravy zlomku. Pokud je to příliš triviální příklad tak se omlouvám, ale vrtá mi hlavou.

Dnes se učitel na přednášce dostal k lomeným funkcím a provedl tuto úpravu pro lepší zobrazení. Otázka zní jakou úpravu použil na příklad ze začátku? To "roztržení zlomku", které následovalo chapu, ale ten začátek ne.

Marcel T.

Marcel T.

01. 10. 2019   15:11

2 odpovědi

Pavel M.
Pavel M.
01.10.2019 07:16:19

Zdravím,

z prvního výrazu se na výraz třetí můžeš dostat více způsoby. Jeden, kterej je na obrázku je ten, že vlastně napíšeš jedničku jinak než "1" a to tím způsobem, aby to šlo "hezky roztrhnout". Ve jmenovateli máme x-2 a tak by bylo fajn mít v čitateli taky x-2...jenže my tam máme x+1. Takže napíšeme do čitatele x-2 (to jsme chtěli) a ještě přičteme trojku, aby se nám ten výraz nezměnil, tudíž tam bude výraz x-2+3....(x-2, aby nám to korespondovalo s jmenovatelem a plus trojka, abychom nezměnili ten výraz oproti počátečnímu čitateli)

Pokud ti tenhle způsob nesedí ještě ty výrazy můžeš vydělit. Vyjde to samé.

Případně můžeš zkusit postup stylem...máme výraz x+1 a chceme x-2... dobře, jak se dostanu z x+1 na x-2? Odečtu trojku. Nemůžu si ale jen tak odečíst trojku, tak ji zase přičtu. Budu mít. x+1-3+3...což je x-2+3 a jsme tam, kde jsme byli :)

Dává to trošku smysl? :)

Marcel T.
Marcel T.
01.10.2019 15:11:37

Dává, díky moc za objasnění! :)

Pro napsání komentáře se musíte přihlásit.