Limita goniometrické funkce
5 odpovědí
Ahoj Marku,
u té první limity bych využil L´hopitalova pravidla, vyjde: 3/2.cos^2(x.sin(x)/x = (pro x jdoucí k 0) 3/2.1.1 = 3/2. Ta druhá limita, myslím, neexistuje, protože si myslím, že sinus se nikam neblíží v nekonečnu.
Martin
Díky
Zdarec hoši, ta druhá limita vyjde 1/3. Rozděl si to na dvě limity. sinus je omezeny lomeno neco co jde do nekonecna to pujde k nule. A ta první cast je polynom / polynom oboji stejneho radu, vysledek je pomer koeficientu u nejvyssich mocnin.
Moc se omlouvám za případnou mystifikaci, nenapadlo mě (respektive to spíš ještě nevím, ikdyž ted už vlastně ano, díky! :-) ), že se dá s limitami pracovat i takhle. Připomíná mi to situaci, kdy někteří mí spolužáci jednou řešili (v kvintě) nerovnici (x^2+1)/x > 0, vypočítali diskriminant toho čitatele, byl záporný, tak napsali, že to nemá řešení :-) Stejně je to, myslím, i tady, jedna "nesrovnalost" ještě nemusí nutně znamenat "konec" příkladu :-)
Takže vlastně by se dalo říct , že pro ten výpočet když je to v nevlastních bodech tak je uplne jedno , že je tam to sinus/cosinus , pocita se to uplne stejne jako kdyby ta byly xka...