Přihlásit se
Fórum
Katalog
Kurzy
Všechna videa
Články
Vaše úspěchy
Doučování
Nápověda

Derivace podle Feynmanna

Dobrý den, narazil jsem v knížce Přednášky z fyziky od pana Feynmanna na "jeho" postup derivování složitějších výrazů. Bohužel skončil v nejlepším a mě by zajímalo jak s takto zderivovaným příkladem pokračovat. Respektive, v matematice je asi nejdůležitější vědět, kdy přestat počítat. Viz fotka. Možná by to byl i zajímavý námět na video. Děkuji.

David H.

David H.

22. 02. 2016   15:37

1 odpověď

Marek V.
Marek V.
22.02.2016 15:37:00

Ahoj Davide,

odpověď na tvůj dotaz má podle mě dvě roviny:

  1. Co dělat s tímto příkldem? - Podle me nic. je to prostě ukázka toho jak hnusný výrazy lze celkem jednoduše zderivovat. Nevím, jestli ten původní výraz vůbec něco znamenal. Pokud ano, tak bych s tím opravdu nechtěl dál počítat :-).

  2. Kdy přestat počítat? - Musíš rozlišovat mezi "přestat derivovat" a "přestat upravovat". Derivovat můžeš přestat až to dederivuješ :-). tam je to celkem jasný. prostě to zderivuješ. Co se týče úprav výrazu, který derivováním dostaneš, to je jiná pohádka. V podstatě můžeš upravovat dokud tě to bude bavit a přijde ti to smysluplné. Někomu se může líbit výsledek v tomto tvaru, někdo jiný by to ještě dával na společného jmenovatele. v podstatě jde o to, abys ten výsledek co njelépe zjednodušil. někdy to jde, někdy to nejde. A někdy si toho, že to jde, prostě nevšimneš, protože je to moc složitý. Záleží na tom jak dlouho se s tím chceš zabývat.

Pro napsání komentáře se musíte přihlásit.