Lokální a globální extrém fce
4 odpovědi
Ahoj Kateřino, u té derivace nemá být to e^4. Pokud by tam bylo, muselo by se s tím počítat při výpočtu nulového bodu první derivace. V našem případě jste patrně podvědomě cítila, že to tam být nemá a v dalších výpočtech to neuvažujete :-) Pak tedy je derivace skutečně nulová v –3 a druhou derivací, která je v –3 záporná, se lze přesvědčit, že se jedná o maximum. Pokud tuto hodnotu dosadíme do původní fce, vyjde e^28 + e^4, což je určitě více než pro –6 nebo 2. Kde je rostoucí či klesající bylo také úkolem? Mělo by to ale být správně a je tam krásně vidět, že ta fce se "láme" právě v té –3.
Moc děkuji za odpověď:) Takze fce by nabyvala sveho globalniho maxima v -3. Jasne, chapu:) Ptaji se me jeste na jakych intervalech je fce klesajici a rostouci. Vysledek mam vyfoceny na poslednich dvou radcich. Je to spravne? :)
Psal jsem, že i ta monotónnost je patrně správně, ale myslím, že ty intervaly budou u té –3 otevřené (tedy že tam nebude patřit), protože v extrému není funkce ani rostoucí ani klesjící.
Dobre, mockrat Vam dekuji za pomoc:)