Nerovnice s absolutní hodnotou
Zdravím, mohl bych Vás poprosit o vypočítání následujícího příkladu? t na druhou -1≥|t-1|
Tomas O.
12. 08. 2016 12:53
5 odpovědí
Ahoj Tomáši,
myslím, že k pochopení tohoto a hlavně i všech ostatních podobných příkladů ti bude bohatě stačit zhlédnout videa od Marka tady na Mathematicatoru. Přiládám odkazy. Jedná se o problematiku řešení nerovnic s absolutní hodnout, resp. řešení kvadratické nerovnice. Pokud to stále nepůjde, zkus napsat alespoň nějaké nápady.
http://mathematicator.com/index.php?page=katalog&a=4&b=7
Dva kořeny u kvadratické funkce vycházejí často a u řešení rovnice (nebo nerovnice) – kde ale na pravé straně je 0 – je hledáme proto, abychom výraz na levé straně upravili do součinu, např. (x+5)(x-6) = 0 – zde má výraz na pravé straně kořeny -5 a 6, nebo (y-9)(y+1/2) > 0 – zde jsou kořeny 9 a -1/2. Pak už se stačí jen správně zeptat: Kdy je součin dvou výrazů roven nule? nebo Kdy je součin dvou výrazů větší než nula? apod. Lze to řešit graficky, což je vyvětleno zde: http://mathematicator.com/index.php?page=play&a=10 nebo pomocí tabulkové metody (která je pro podíl i součin stejná) http://mathematicator.com/index.php?page=play&a=11
Ahoj hoši,
Tome, víš jak vypadá kvadratická funkce ne? Myslím tím její graf.
Máš dvě konvexní (otevřený nahoru) paraboly a víš, že mají dva kořeny, je celkem jedno jaký (pro nakreslení obrázku). Tak se ptáš kdy je ta křivka nad (nebo na) osou(e) x. Tak vždycky je (-nek;první kořen> sjednoceno <druhý kořen;+nekonečno). Snad jsem pomohl :).
Tak Martin mě pro tentokrát předběhl :D
Už je to OK. Díky za ochotu a vysvětlení hoši.