Když 70% je 102 ze 164, kolik ze 164 je 100%?
Zkoušel jsem si dělat IQ test, získal jsem skóre IQ 102, ale stihl jsem pouze 70% otázek (21 z 30), maximální hodnota IQ na kterou je test dělaný je myslím 164, zajímá mě, jaké hodnoty bych teoreticky dosáhl, kdybych stihl celý test?
Matěj B.
23. 01. 2020 01:58
3 odpovědi
Ahoj Matěji,
řekl bych, že jedna z vlastností podobných testů je zjistit, jak efektivně dokážeš řešit úlohy a podle toho se IQ také vypočítává.
Kdybys dokázal řešit úlohy rychleji, tak bys teoreticky vyřešil správně i úlohy, u kterých máš nyní chybu, protože bys stihl zvážit více možností a třeba i nesprávný výsledek odhalit, takže se ptáš na teoretickou otázku, u které mohou nastat úplně všechny možnosti.
Řekl bych, že to takto určit nejde.
Ahoj Honzo,
Díky za odpověď.
S tím souhlasím, také píši teoreticky dosáhl, kdyby se mě někdo ptal, řeknu mu že mi vyšlo IQ 102. Nevím ani jestli se tam náhodou nezapočítává i čas za který test stihnu...
Mohl bych argumentovat tím že mám ADD, což výrazně ovlivňuje mojí schopnost koncentrace a nesouvisí to s vlastní inteligencí (a na nesmyslné grafické vzorce se soustředí dost špatně :-D), ale myslím že IQ je stejně jen orientační hodnota a záleží na spoustě dalších faktorů.
Nicméně mě stejně zajímá jakým způsobem to vypočítám :-))
Tak obecně se IQ měří dost špatně, protože to je velmi abstraktní věc.
Pokud například budeš dlouhodobě programovat, tak se časem řešení podobných testů naučíš, protože existuje jen několik tisíc typových úloh, na které se mohou zeptat a jejich řešení lze poté odhadnout na základě zkušenosti.
IQ hlavně nic neříká o kvalitách člověka a jeho životě, což je často mnohem víc důležitější - ale to není otázka na matematiku. ;)
To, jestli máš nebo nemáš ADD nemá s IQ testem moc společného a přímo to může IQ ovlivňovat. Pokud bychom řekli, že hodnota IQ je nějaká skalární hodnota, co ukazuje, jak efektivně zvládáš řešit úlohy, tak je za mě správně, že se do konečného výsledku započítává jak čas, tak schopnost soustředění - když totiž budeš řešit nějakou reálnou úlohu, kde je IQ potřeba, tak tyto faktory také budou hrát svojí roli (často významnou).
Vypočítat to můžeš třeba přes podíly. Šel bych na to třeba tak, že bych si vyjádřil úspěšnost při IQ 100 a pak to můžeš hezky přes trojčlenku dopočítat.