Příjímací zkoušky
Dobrý den,
potřeboval bych pomoc ohledně přijímaček, chystám se na Univerzitu obrany v Brně a mám problém s příklady na začátku. Nechci aby mi to někdo počítal, jen bych chtěl vědět zda jsou tyto typy příkladů i v nějakém balíčku, např. ''Přijímací zkoušky na VUT Brno'' ? Vím, že jsem je někdy viděl, ale už si zkrátka nemohu vzpomenout jak se některé počítají, předem děkuji za odpověď . :) https://docs.google.com/forms/d/e…
Miroslav K.
18. 01. 2021 16:05
3 odpovědi
Ahoj Mirku, tyhle prijimacky jsou bohuzel o dost jine nez co mam v kurzech. V tvem pripade bych ti doporucil videa zdarma co mam na strankach a pripadne nejakou konzultaci, ale kurz na to zadny nemam. Kdyby s tim potreboval pichnout, tak mi napis pres formular na doucovani.
Marek
Pokud si UO dělá testy sama, tak určitě nenajdeš žádnou publikaci, která by vyučovala právě oblasti z těchto testů. Zřejmě se v testu snaží obsáhnout maximum učiva střední školy. Podle mě je nejsnazší cestou projít si příklady jeden po druhém a zopakovat si všechny oblasti, z nichž otázky jsou (například první příklad je na variace, tak si k tomu zopakovat i kombinace).
Píšeš, že máš problémy s příklady na začátku, ukážu ti první. Jedná se o variace bez opakování, na číslech moc nezáleží, důležitá je hlavně ta nula. Největší čísla budou 5místná. Na prvním místě ale nemůže být nula, takže na první pozici máš výběr ze 4 čísel, na druhé pozici opět ze 4, protože sice ubude jedno číslo, ale už můžeš použít nulu, a pak to ubývá, takže počet variací je:
\(4\cdot4\cdot3\cdot2\cdot1=96\)
Dále máme 4místná čísla. Bude to podobné, ale o cifru méně:
\(4\cdot4\cdot3\cdot2=96\)
Pokračujeme 3místnými:
\(4\cdot4\cdot3=48\)
A jsme u 2místných. Tady pozor, jsme omezeni zezdola. Číslo musí být větší než 15, to znamená, že na první pozici nesmí být kromě nuly ani jednička. Tyto dvě cifry jsou vyloučeny, takže na první pozici můžeme použít jen 3 čísla, na druhé už kterékoliv mínus to, co jsme použili, takže celkem 4:
\(3\cdot4=12\)
Výsledek je tedy \(96+96+48+12=252\), takže \(E\) je správně.
Docela mě to zaujalo, tak jsem si ten test zkusil, pokud se ti to bude hodit, můžeš si podle něj zkontrolovat své výsledky.
https://docs.google.com/forms/d/e…
Akorát jsem debil, dvojku mám chybně, správná odpověď měla být \(A\), protože logaritmus je definován pro čísla větší než \(0\), na což jsem si nevzpomněl. Budiž mi snad omluvou, že jsem maturoval před více než 32 lety a matematiku jsem od té doby nikdy nepotřeboval ;-) Takže by neměl být problém se na UO dostat levou zadní :-)