Mocniny a odmocniny

Jak na mocniny a odmocniny? Odmocniny se dají převést na mocniny. A pro mocniny existují pravidla a vzorečky jak s nimi zacházet. Ty základní probereme v dnešním videu a taky si spočítáme jeden příklad.
Příklad na práci s mocninami a odmocninami
Trocha počítání s mocninami a odmocninami.
Někdy se stane, že máme zlomek a v jmenovateli je odmocnina. A my jí tam mít nechceme. Jak se jí zbavit? Rozšíříme zlomek touto odmocninou, neboli vynásobíme jedničkou ve vhodném tvaru. Více v dnešním videu.
Usměrňování odmocnin je užitečné v případě, že máme zlomek, v jehož jmenovateli je odmocnina. Usměrnění děláme tak, že zlomek vynásobíme jedničkou ve vhodném tvaru.
Někdy se hodí odmocnit číslo, které jen tak z hlavy odmocnit neumíme. A tehdy přichází na řadu částečné odmocňování. Číslo v odmocnině rozložíme na součin dvou čísel, z nichž jedno odmocit umíme a druhé ne. A zbytek už najdete ve videu :-)
V jednom z předchozích videí jsme si ukázali, jak částečně odmocňovat druhou odmocninou. Dneska si ukážeme, jak to udělat s vyššíma odmocninama. Princip zůstává pořád stejný. Odmocňované číslo rozložíme na součin dvou čísel, z nichž jedno umíme odmocnit…
Jak odmocnint libovolné reálné číslo? To si ukážeme v dnešním videu. Na tento postup mě upozornil jeden z mých diváků - Carry, kterému tímto děkuji. Postup jsem nevymyslel. Pouze nastudoval zde: http://www.ontola.com/cs/potrebovala-bych-najit-jak-se-driv…
Při usměrňování odmocnin se snažíme zbavit odmocniny ve jmenovateli. Děláme to tak, že rozšiřujeme původní zlomek.
Všechny playlisty