Nechápu tento příklad
Určete zeměpisné souřadnice cílového místa, kam doletí letadlo z New Yorku (40°50´ s š., 74° z.d.),
pokud vyrazí v azimutu 7°22´ a pohybuje se 9190 km po ortodromě. Uvažujte zemské těleso jako
kouli o poloměru 6378 km.
Petr M.
23. 10. 2023 18:02
3 odpovědi
Jedná se o tzv. "První hlavní geodetickou úlohu", máte tedy určit souřadnice cíle a dále A(BA) tedy zpětný azimut. Kontrola Clairautovou rovnicí.
Viz níže :
(Asi máte Vyšší geodesii 1)
"Druhá hlavní geodetická úloha je", když jsou dány koncové body geodetické křivky (zde orthodoromy) a má určit naopak délku geodetiky a azimuty v obou koncových bodech, tedy A(AB) a A(BA) .
Tím, že azimut ve výchozím bodě (N.Y) je 7°22´, tak to je "skoro" na sever a protože to je zjevně "přes severní pól", tak logicky to vzhledem k okolnosti ,že cca dva kvadranty poledníkui mjí 20 000 km, tak to bude pořád na severní polokouli, takže to bude ale tím pádem nicméně na její východní části, tak stačí podívat nejlpée na globus, třeba "dětský" . Raději se to naučte z Vyšší geodesie 1, doc. Hora, pošlu Vám několik stránek. Ještě to raději zkontroluji a Vy si to také raději překontrolujte, zde se použila cosinová věta pro stranu, prpo úhel vypadá stejně jen je vše "přehozené.(úhel je to, co je mezi geodetickými křivkami, "strana" je vlastně také úhel, ale takový, co odpovídá té straně a musíte jej vlastně vypočíst jako poměr oblouk/R * ró ° (180°/pi) čili vlastně úhel , kde vrchol je střed koule. Azimut kontrola Clairautovou rovnicí bude na str. 2)
Takže v tomto kursu doletí do Ruska, kousek severně od Čeljabinsku na Urale, není co stát.