Zaokrouhlování desetinných čísel
Dobrý den chtěla bych znát názor na ponechání nul při zaokrouhlení. Zda je možno to brát jako takovou chybu, že je tím pádem zaokrouhleno špatně, nebo jen takovou, že zaokrouhleno je správně jen nuly by tam být. Jde o nové učivo které není plně zažité a bylo to ve čtvrtletní práci. Paní učitelka trvá na tom, že je to špatně a dle pravidel matematiky nelze nuly při zaokrouhlení ponechat. Nenašla jsem k tomu ale nikde žádné relevantní informace.
Zuzana S.
15. 11. 2024 08:53
2 odpovědi
Ahoj Zuzko,
nevím, jestli jsou na to nějaká striktní pravidla, ale ty nuly jsou tam zbytečné. Proto bych je tam nepsal. Cílem zaokrouhlení je, aby to číslo nemělo tolik cifer, což se jaksi neuskuteční tím, že tam ty nuly necháš :-).
Marek
Dobrý večer,
pravidlo by mělo být uvedeno v učebnici, popř. v sešitě. Nemám u sebe žádnou literaturu - ale domnívám se, že číslice se mají vynechat.
Ze zápisu 9178,4 je jasné, že číslo - pokud je zaokrouhlené - je zaokrouhlené na desetiny (další číslice nebyly významné, neznáme je apod.).
Zápis 9178,4000 naproti tomu znamená, že číslo je zaokrouhlené na desetitisíciny nebo na 8 platných číslic (neboli je zapsané s přesností na desetitisíciny). Tak tomu ale není.
Přestože jsou obě čísla stejná co do velikosti, nemají zápisy stejnou vypovídající hodnotu.
Je otázka, nakolik mají žáci v nižších třídách ZŠ chápat tyto "rozdíly". Já bych škrtnul přebytečné nuly, ne celý příklad.
Jen pozor na to, že někdy skutečně může nula na konci být, např. 3,102 na setiny je 3,10.