Zaokrouhlování desetinných čísel

Dobrý den chtěla bych znát názor na ponechání nul při zaokrouhlení. Zda je možno to brát jako takovou chybu, že je tím pádem zaokrouhleno špatně, nebo jen takovou, že zaokrouhleno je správně jen nuly by tam být. Jde o nové učivo které není plně zažité a bylo to ve čtvrtletní práci. Paní učitelka trvá na tom, že je to špatně a dle pravidel matematiky nelze nuly při zaokrouhlení ponechat. Nenašla jsem k tomu ale nikde žádné relevantní informace.


Obtížnost: Základní škola
Zuzana S.

Zuzana S.

15. 11. 2024   08:53

6 odpovědí

Marek V.
Marek V.
17.11.2024 12:01:02

Ahoj Zuzko,

nevím, jestli jsou na to nějaká striktní pravidla, ale ty nuly jsou tam zbytečné. Proto bych je tam nepsal. Cílem zaokrouhlení je, aby to číslo nemělo tolik cifer, což se jaksi neuskuteční tím, že tam ty nuly necháš :-).

Marek

Miroslav Š.
Miroslav Š.
19.11.2024 20:36:47

Dobrý večer,

pravidlo by mělo být uvedeno v učebnici, popř. v sešitě. Nemám u sebe žádnou literaturu - ale domnívám se, že číslice se mají vynechat.

Ze zápisu 9178,4 je jasné, že číslo - pokud je zaokrouhlené - je zaokrouhlené na desetiny (další číslice nebyly významné, neznáme je apod.).

Zápis 9178,4000 naproti tomu znamená, že číslo je zaokrouhlené na desetitisíciny nebo na 8 platných číslic (neboli je zapsané s přesností na desetitisíciny). Tak tomu ale není.

Přestože jsou obě čísla stejná co do velikosti, nemají zápisy stejnou vypovídající hodnotu.

Je otázka, nakolik mají žáci v nižších třídách ZŠ chápat tyto "rozdíly". Já bych škrtnul přebytečné nuly, ne celý příklad.

Jen pozor na to, že někdy skutečně může nula na konci být, např. 3,102 na setiny je 3,10.

Souhlasí: 1     Nesouhlasí: 1
Zuzana S.
Zuzana S.
20.11.2024 15:10:20

Miroslave, děti právě žádnou učebnici nemají. Paní učitelka jim učivo vysvětluje jen v hodinách. Nedělají si ani žádný zápis s tím, že mají dávat pozor. Mají pouze pracovní sešity ve kterých učivo procvičují, tam jsou pouze příklady ani tam není nic vysvětleno. V těchto sešitech pracovali s desetinými čísly pouze při sčítání, odčítání, násobení a dělení u toho jim paní učitelka vysvětlila že si nuly mohou dopisovat podle potřeby k vypočtení příkladů a nevadí ji , když si je dopíšou. Zaokrouhlování jim vysvětlila den před čtvrtletní práci, s tím že je totožné se zaokrouhlováním celých čísel, které již mají umět. Nerozporuju, že jsou v tomto případě nuly zbytečné, ale nesouhlasím s tím, že je zaokrouhleno špatně, navíc se dítě drželo informace, že by se sice nuly při zápisu desetiních čísel psát neměly, ale za chybu se to nepovažuje. Podle toho co jsem si dohledala se mi potvrdilo to, že se číslo 9178,4 čete úplně stejně jako číslo 9178,4000. Pokud bychom hovořili o čísle s desetitisícinou vypadalo by takto 9178,0004. Chápala bych p. učitelku kdyby tam dopsala poznámku o tom, že tam ty nuly má navíc, případně za ně strhla nějaký bod, ale nemyslím si že je příklad špatně a dítě zaokrouhlování nechápe. Paní učitelka se ohrazovla nějakým daným pravidlem, které mi, ale nebyla schopna vysvětlit proto jsem se chtěla doptat někde, kde mi možná někdo odborně poradí.

Miroslav Š.
Miroslav Š.
21.11.2024 19:43:09

Dobrý večer,

v tomto odkazu je v angličtině uvedeno obvyklé pravidlo (č. 3), podle něhož při zaokrouhlení desetinného čísla vynecháme nadbytečné číslice. Jestli tomu ale dobře rozumím, je zde uvedena i možnost (3*) napsat nuly. Viz také příklad zaokrouhlení čísla 84,996 a příslušný komentář:

https://math.libretexts.org/Courses/College_of_the_Desert…

U nás jsem se setkal pouze s prvním uvedeným pravidlem, podle kterého např. číslo 0,357 zaokrouhlíme na desetiny jako 0,4.

Pokud by se jednalo o běžné číslo, tak platí 0,4 = 0,400.

Jde-li ovšem o zaokrouhlená čísla, je mezi oběma zápisy poněkud rozdíl:

Z prvního zápisu (0,4) vidíme, že číslo je zaokrouhlené na desetiny. Z druhého zápisu (0,400) to nepoznáme - můžeme si myslet, že číslo je zaokrouhlené na tisíciny, tj. s takovou přesností, že na místě setin a tisícin je nula - resp., že zaokrouhlované číslo bylo někde mezi 0,3995 a 0,400499...

Miroslav Š.
Miroslav Š.
21.11.2024 19:58:57

Zajímavý dokument v angličtině:

https://math.libretexts.org/Courses/College_of_the_Desert…

Jestli tomu dobře rozumím, připouští se zde i možnost napsat nuly - i když se dává přednost zápisu, ve kterém se nadbytečné číslice vynechají.

Je to ale otázka konvence, u nás je spíš zvykem číslice vynechat.

Ze zápisu 0,4 poznáme, že číslo je zaokrouhlené na desetiny. Ze zápisu 0,400 poznáme, že je zaokrouhlené na tisíciny, tj. na místě setin i tisícin jsou platné nuly, resp. zaokrouhlované číslo bylo někde mezi 0,3995 a 0,40049....

Tento způsob je důležitý u naměřených hodnot, kde počet číslic souvisí s přesností měření.

Souhlasí: 1    
Zuzana S.
Zuzana S.
22.11.2024 08:08:36

Perfektní moc děkuji za informace, zdá se že je to takové banální téma a přitom může být pěkně komplikované pokud se začne řešit do hloubky.

Pro napsání komentáře se musíte přihlásit.