Ad Geniální řešení pohybových úloh

Dobrý den,

před pěti lety se Marek, ve videu o geniálním řešení pohybových úloh, zmínil o srážce automobilů pohybujících se proti sobě. Uvedl, že na každý z automobilů, v okamžiku srážky, působí energie odpovídající součtu rychlostí obou automobilů. To je nesprávná informace. V okamžiku nárazu platí fyzikální zákon, že každá akce vyvolá stejně velkou reakci opačného směru. Na automobily tedy působí v momentě nárazu pouze energie, odpovídající rychlosti každého z automobilu. Samozřejmě, že v dalším časovém sledu se projeví účinek předmětu s vyšší pohybovou energií. Například nákladní automobil převálcuje osobní.

Děkuji za pozornost


Obtížnost: Střední škola
Rudolf V.

Rudolf V.

27. 01. 2023   12:36

1 odpověď

Vladislav M.
Vladislav M.
31.01.2023 23:52:14

Je pravda, že na každý z automobilů, v okamžiku srážky, působí energie odpovídající pouze rychlosti každého z automobilů. Toto platí v souladu s fyzikálním zákonem akce a reakce, podle kterého každá akce vyvolá stejně velkou reakci opačného směru.

Přestože v okamžiku nárazu působí na každý automobil pouze energie odpovídající jeho rychlosti, mohou v dalším časovém sledu nastat jevy, kdy se projeví účinek předmětu s vyšší pohybovou energií, jak jste zmínil v případě nákladního automobilu, který převálcuje osobní.

Doufám, že tuto odpověď naleznete užitečnou.

    Nesouhlasí: 1
Pro napsání komentáře se musíte přihlásit.