Přihlásit se
Fórum
Katalog
Kurzy
Všechna videa
Články
Vaše úspěchy
Doučování
Nápověda

Dobrý den, mám problém s úlohou na poměr

Na vánočních trzích prodávají řezníci jitrničky, klobásky a jelítka. Poměr cen jitrnic, klobás a jelítek je 4:6:5. Matěj nakoupil stejný počet jitrnic a klobás. K tomu koupil jelítka, kterých vzal dvakrát tolik co klobásek. Celkem za nákup zaplatil 560Kč. 1: Určete, klik Matěj zaplatil za klobásky. 2: Určete, klik by Matěj zaplatil, pokud by ve svém nákupu každou jitrnici a jelítko nahradil klobásou.

Prosím o pomoc. Nevychází když počítám jako normální úlohy s poměrem.


Obtížnost: Základní škola
Josef P.

Josef P.

30. 03. 2020   14:36

1 odpověď

Aldoras N.
Aldoras N.
17.05.2020 20:37:35

X = počet koupených kusů

Cena jitrnic = 4*x

Cena klobás = 6*x

Cena jelítek = 52x (dvakrát víc než klobás)

4x + 6x + 10x = 580

x = 28 ; Cena klobás je 6x tudíž 628 = 168


Počet jitrnic = x

Počet klobás = x

Počet jelítek = 2*x

Pokud nahradím jitrnice a jelítka za klobásy dostanu 4*x klobás.

Vím, že X klobás stojí 168kč, tudíž za 4*x klobás zaplatím 672

Pro napsání komentáře se musíte přihlásit.