Didaktický test 2022 PODZIM - dotaz.

Ahoj, vkládám zadání příkladu číslo 6 z maturitního didaktického testu podzim 2022. Řešení od Cermatu je samozřejmě veřejně dostupné na netu. Dále přikládám foto, jak jsem příklad číslo 6 řešil já (výsledek mi vyšel stejný, postup mám jiný než Cermat). Obdržel jsem za 6. příklad 0 bodů. Prosím o vysvětlení, zda byla má úvaha opravdu tak špatná :D

Předem díky za odpovědi!


Obtížnost: Střední škola
Kategorie: Výrazy
Jakub H.

Jakub H.

10. 09. 2022   23:39

1 odpověď

Tomáš B.
Tomáš B.
11.09.2022 08:24:05

Ahoj Jakube,

nejdřív jsem chtěl říct, že je to úplně špatně, ale pak jsem si říkal, že to máš vlastně správně. Problém je, že jsi postupem udělal velkou chybu a neukázal jsi, jestli je záměrná a tím pádem je to správně, nebo jsi jen aplikoval chybně postup a měl štěstí.

  1. Číslo 7 je mimo definiční obor, takže bys ho neměl dávat mezi nulové body. Možná to jen špatně nazýváte, ale nulovým bodem obvykle označujeme hodnotu, kde se výraz rovná 0, to pro číslo 7 neplatí.

  2. Před aplikací tabulky bys měl upravit výraz do jednoho zlomku a pak teprve použít tabulku.

\( \frac{ 1-x} { x-7} + 1 = \frac{ 1-x+x-7} { x-7} = \frac{ -6} { x-7} < 0 \)

Tady je ten hlavní problém, věděl jsi, že x v čitateli zmizí nebo jsi měl jen štěstí? Kdybys stejný postup aplikoval na skoro stejný příklad, už by to vyšlo špatně, např. tady bys neviděl, že máš zkoumat číslo 6

\( \frac{ 1+x} { x-7} + 1 = \frac{ 1+x+x-7} { x-7} = \frac{ 2x-6} { x-7} < 0 \)

Protože navíc v tabulce zkoumáš číslo 1, tak se v podstatě sám usvědčuješ z toho, že postupu nerozumíš. Nula bodů je oprávněných. :)

Souhlasí: 1    
Pro napsání komentáře se musíte přihlásit.