Má procentní bod nějakou definici?

Zajímal by mě názor Mathematicatoru na "procentní bod". Shlédl jsem si několik kurzů pan Marka Valáška, hodně pozorně ty, v nichž vysvětluje procentní počet. O procentním bodu ani slovo, zatímco např. v televizních novinách je procentní bod jedno z nejfrekventovanějších slovních spojení. Pana Marka odhaduji na to, že se mu po zaslechnutí tohoto spojení tzv. otevírá kudla v kapse.

Děkuji a zdravím, Vratislav Červenka


Obtížnost: Základní škola
Kategorie: Procenta
Vratislav Č.

Vratislav Č.

25. 06. 2023   23:01

1 odpověď

Zeněk R.
Zeněk R.
26.06.2023 07:17:49

Zdravím, stačí použít wikipedii. Udělám to za vás.

Procentní bod je jednotkou pro aritmetický rozdíl dvou hodnot udaných v procentech ze stejného základu.

Pokud se má vyjádřit změna nějakého údaje uvedeného v procentech, je třeba zřetelně rozlišit, jestli se tato změna vyjadřuje v procentech původní základní hodnoty, nebo v procentech procentní hodnoty. Např. pokud v situaci, kdy sazba úroků činí 20 %, někdo řekne, že „úroky vzrostou o deset procent“ (a neudá, čeho procent – stejně jako u ekvivalentního výroku „úroky vzrostou o deset setin“), může to znamenat odlišné věci:

Úroková sazba vzroste na 22 % – tedy původních dvacet, plus deset procent z dvaceti.

Úroková sazba vzroste na 30 % – tzn. původních dvacet, plus deset, o která mají vzrůst.

Tyto významy jsou evidentně zcela jiné, což může vést k některým matoucím nebo chybným vyjádřením, pokud není jasné z jaké základní hodnoty se vychází. Tomuto se dá zabránit formulací, kdy místo původního konstatování „úroky vzrostou o deset procent“ uvedeme buď "úroková sazba vzroste o deset procent" nebo "úroková splátka vzroste o deset procent".

Zejména v ekonomice a u ekonomických ukazatelů se místo důsledného uvádění základu používá k rozlišení původně anglický termín „procentní bod“ („percentage point“ odkazující na posun desetinné tečky), používaný pro aritmetický rozdíl dvou hodnot vyjádřených v procentech stejného základu.[7][8] Ve větě „úroky vzrostou o deset procentních bodů“ je pak myšleno zvýšení o deset procent původního základu (ve výše uvedeném příkladu o druhou variantu).[9] Pro relativní změnu procent se pak někdy používá pojem „procentní podíl“.

Ve finanční oblasti se ve stejném smyslu jako procentní bod (pro aritmetický rozdíl dvou procentních částí stejného základu) ještě používá bazický bod jako setina procentního bodu.[10]

Pro napsání komentáře se musíte přihlásit.