Matematická otázka za milión (doslova) (štatistika/dátová analytika)

Ahoj. Záludná matematická otázka za milión (doslova, môžem vysvetliť aj ako sa dá využiť a kto sme):

Máme 4 série dát - grafy ktoré idú trochu náhodne, zároveň vieme že sú korelované a kointegrované, teda v nejakom časovom rámci sa hýbu takmer rovnako/veľmi podobne - teda spoločne idú hore/dole a vzdalujú a približujú sa na nejakú rozumnú vzdialenosť, to máme vypočítane Johansennovym testom atď. (teda je takmer 100% istota že boli sú a budú kointegrované a korelované) Napríklad ceny podobných / závislých komodít.

  1. Otázka za milión: Ako zistíme, že sa jeden z grafov/cena vzdialila od ostatných významne (napr 1-3%), ale zároveň je vysoká pravdepodobnosť že vzdialenie sa už nebude výrazne zväčšovať a naopak naberá opačný priebeh - teda sa už začína približovať k ostatným 3 grafom.

  2. Zároveň ako určíme ktorá séria dát/graf je predražený (nad ostatnými cenami) a ktorá podhodnotený? Ak by sme použili klasické percentá, a vzdialenosť v percentách ako ju vypočítame kedže všetky hodnoty sú dynamické- menia sa neustále navzájom nie sú statické čísla. Ak zároveň normalizujeme grafy na percentuálny normalized range 0-100 vždy je to za vybrané časové obdobie al tým že zmeníme časový range-obdobie zmenia sa aj pomery a rozhádže sa to.

  3. Ak vstúpime do obchodu ako vieme že odchýlenie je dostatočné a nebude sa ešte ďalej zväčšovať? samozrejme presne nevieme nikdy, ale ako určíme štatisticky významné odchýlenie a zároveň štatisticky veľkú pravdepodobnosť že odchýlenie sa už nebude zväčšovať, ale naopak zmenšovať - teda môžme vstúpiť do obchodu.

Ďakujem, ak by niekto nechcel odpisovať verejne viem dať aj e-mail napríklad.


Obtížnost: Vysoká škola
Kategorie: Statistika
Prototech M.

Prototech M.

14. 06. 2023   18:40

1 odpověď

Prototech M.
Prototech M.
31.10.2023 16:59:04

Ahoj, pisal som to tu v lete kedy nebolo vela ludi pri PC, nenajde sa niekto koho zaujima tato oblast? dakujem

Pro napsání komentáře se musíte přihlásit.