Oboustranné intervaly spolehlivosti

Zdravím, mohu poprosit pomoct s tímto příkladem? Nejlépe kdyby tomu někdo rozuměl i s postupem, měl jsem to na testu ze Základy pravděpodobnosti a statistiky jako bonusový příklad, děkuji moc.

https://imgur.com/a/uNvol2p


Obtížnost: Vysoká škola
Kategorie: Statistika
Dominik H.

Dominik H.

04. 01. 2021   20:07

1 odpověď

Tomáš B.
Tomáš B.
04.01.2021 22:15:08

Ahoj Dominiku,

všechny ty příklady, které jsi rozdělil do ostatních příspěvků, jsou v podstatě na jedno brdo. Nebylo by lepší si domluvit konzultaci nebo doučování, místo aby to za tebe někdo vyřešil a stejně tomu nebudeš rozmět?

V bonusovém příkladu máš využít Centrální limitní větu, podle které součet IID proměnných konverguje k Normálnímu rozdělení, \( \bar{ X} \sim N(\mu, \sigma^2/n) \). Takže pro intervaly spolehlivosti pro průměr využiješ znalost rozdělení a výběrových odhadů namísto populačních parametrů. Akorát nezapomeň použít Studentovo rozdělení místo Normálního.

Pro intervaly rozptylu zase využiješ chí-kvadrát rozdělení s tím, že \( \frac{ (n-1)s^2} { \sigma^2} \sim \chi^2(n-1) \). V podstatě stačí do kalkulačky naťukat správné stupně volnosti.

Při interpretaci intervalů spolehlivosti je důležité NEříct, že se jedná o 95% pravděpodobnost, že populační parametr je v intervalu. Populační parametr je fixní, není to náhodná proměnná a tudíž pravděpodobnost nemáš (volně řečeno pravděpodobnost je 0 nebo 1). To je obvyklý chyták, který chce instruktor slyšet.

Souhlasí: 1    
Pro napsání komentáře se musíte přihlásit.