Pravděpodobnost, procenta

Dobrý den, rád bych vypočítal dvě různé pravděpodobnosti, nebo šance ze stejného příkladu.

Jsem jeden z 5 studentů, kteří se rozhodli pořídit si byt 3+1, jaká je procentuální pravděpodobnost, že budu při učení sám v pokoji (budu mít na učení klid). Za předpokladu, že se všichni učíme ve stejný čas, můžeme se učit i v kuchyni (tedy pokoje k dispozici jsou 4) a všichni mají zájem se učit samy - tedy nezůstane žádný pokoj prázdný.

Myslím si, že výsledek je 60%, protože to ovlivní dva lidi a každý má 20%. Ale z pohledu pokojů, mám 75% šanci, protože jsou 4 pokoje a jeden z nich bude po dvou lidech, 100/4 = 25 - 25% šance na pokoj se ve dvojici.

Co je tedy správně?

Dále bych rád vypočítal, vycházejme ze stejného základu, jaká je pravděpodobnost, že budu na pokoji s jednou moji oblíbenou osobou. Tedy osoba A má oblíbenou osobu B, jaká je pravděpodobnost, že budou spolu na pokoji? (pokud se bude vybírat/ losovat náhodně).

Doufám že to vše patří do kategorie Kombinatoriky na střední škole. Snad nevadí, že je otázka tak obsáhla, nechtěl jsem vytvářet dva příspěvky, když je základ zadání stejný. Děkuji.

PS: Vaše videa mě baví a jsou velmi naučná a pomocná. Díky


Obtížnost: Střední škola
Kategorie: Kombinatorika
Honza R.

Honza R.

12. 01. 2022   10:51

1 odpověď

Tomáš B.
Tomáš B.
12.01.2022 16:27:07

Ahoj Honzo,

úloha patří na vysokou školu, protože se pravděpodobnost nedá spočítat. Jedná se o princip indiference, https://en.wikipedia.org/wiki/Principle_of_indifference

Nejdřív se musíš rozhodnout, jakým způsobem se pokoje rozdělí, a až pak se ptát na pravděpodobnost. Není úplně zjevné, proč to tak je, takže uvedu příklad.

Protože platíš vyšší nájem, máš v týdnu právo na samostatný pokoj, o víkendu naopak budeš s někým jiným - a pravděpodobnost je 5/7.

Pro napsání komentáře se musíte přihlásit.