Procentní bod a pravidla procentního počtu.
Když mluvíme o tom, že něco se zvětšilo nebo zmenšilo o nějaký počet procent, tak je nezbytné říct co je tím základem. A když se to neřekne, tak se automaticky mysli to o čem jsme mluvili.
Toto pravidlo bych rád využil na podporu mého názoru na pojem procentní bod. Poteboval bych vědět, zda je „psané“ nebo jen „nepsané“. V případě, že je psané, tak kde by bylo možné ho nalézt.
Děkuji a Zdravím Vratislav Červenka
Vratislav Č.
28. 01. 2024 21:03
4 odpovědi
Procentni bod je naprosto bezny termin a kazdy student ekonomiky vi, co znamena.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Procento#Procentn%C3%AD…
Jakmile jsou nekde zminene urokove sazby, tak se tam zarucene objevi.
https://www.cbamonitor.cz/aktuality/ceska-narodni-banka…
Ve financich je obvyklejsi pouzivat bazicky bod, ktery je jemnejsi a definuje se prostrednictvim procentniho bodu.
https://cbaonline.cz/bazicky-bod
https://en.wikipedia.org/wiki/Basis_point
https://www.investopedia.com/ask/answers/what-basis-point…
[Narozdil od jinych instituci] v matematicke, ekonomicke nebo financni terminologii nemame zakony, ktere by nekde musely byt zapsane a schvalene, aby platily. Obvykle nam staci obecna shoda, abychom si rozumeli. Pokud CNB, FED a kazda jina financni instituce pouziva termin "basis point", da se na nej spolehnout.
Vim, ze tohle neni prvni dotaz na stejne tema, takze si dovolim dodat, ze to chce opustit tema "zakladni skoly" a nastudovat si nejake pokrocilejsi informace. V pripade bazickych bodu (procentni body jsou prilis hrube, ale maji stejny vyznam) by to mohly byt ruzne financni derivaty urokovych sazeb. Treba je pak konecne ocenite.
- Tomáši, ve wikipedia.org jsou také kontroverze pojmu procentní bod. Pročtěte si je.
- Bazický bod - je to setina procenta, nebo setina procentního bodu? Mám pocit, že to sama investopedia plete
viz https://www.investopedia.com/ask/answers/what-basis-point… 3. Pravidlo v úvodu dotazu je sice nepsané ale platí. Vím to od Marka V. Klidně se jej na to zeptejte. Tudíž také platí že 10 % + 1 % = 11 %. To potvrdí každé malé dítě, které úspěšně prošlo šestou třídou, protože podle onoho pravidla sčítáme 10 % čehokoliv s 1 % téhož takže výsledkem musí být 11 % opět toho samého. Výrok je pravdivý, jednoznačný s ničím nezaměnitelný a vysloven bez použití pojmu procentní bod.
Tomáši, prosím, zkuste to zpochybnit.
Ja bych rekl, ze pravidlo je psane, kdyz ho zminuji Merriam-Webster i Cambridge Dictionary.
https://www.merriam-webster.com/dictionary/percentage%20point
https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/percentage…
Co takhle tenhle priklad z Wall Street Journal?
Annual wage growth seems to have stabilized around 4%, about 0.5 percentage point faster than is consistent, over time, with the Fed’s 2% inflation target.
Jako nekdo, kdo musi umet spocitat statistiku nad financnimi instrumenty, jsem rad, ze referenci ve vete rozumim hned napoprve. Narozdil od deti v seste tride. Jako mnohem zajimavejsi mi pak prijde myslenka, ze to trapi nekoho, kdo ten termin zjevne nepotrebuje. Jinak receno, me nemusite o nicem presvedcovat, prakticka uzitecnost mluvi sama za sebe, narozdil od prikladu typu 1% - 10% = -9%.
Tomáši, o těch dětech ze šesté třídy, to byla z mé strany nevhodná ironie. Vycítil jsem, že se Vás to trochu dotklo. Omlouvám se. Měl k tomu ještě být dovětek, že o procentech se děti učí právě v 6. třídě, ale o procentním bodu se jim nic neřekne. nenajdete o něm ani slovo v žádné učebnici, přestože je to dnes dost frekventované sousloví.
Přiznám se, že kdybyste chtěl uznat, že výrok 10 % + 1 % = 11 %. je pravdivý, jednoznačný s ničím nezaměnitelný a tudíž procentní bod k ničemu nepotřebujeme, tak že by mě to bylo potěšilo. Ale primárně mi o nic takového nešlo. Čekal jsem spíše, že mi vysvětlíte, proč je můj výrok nepravdivý. Místo toho jste napsal "prakticka uzitecnost mluvi sama za sebe, narozdil od prikladu typu 1% - 10% = -9%" a z toho jsem nepochopil, co tím myslíte.
Jsem rád za Vaši trpělivost.