Srovnávací kritérium - konvergence řad

Zdravím, potřeboval se srovnávacím kritériem u těchto řad.

Nejprve jsem (až na dva příklady, kde nevím, co dát do jmenovatele) zkusil limitní srovnávací kritérium. Nevím, zda to tak má být.

Pak jsem zkusil u třech příkladů srovnávací kritérium, ale temu nerozumím vůbec.


Obtížnost: Vysoká škola
Kategorie: Řady
Petr M.

Petr M.

14. 07. 2020   09:54

4 odpovědi

Marek V.
Marek V.
14.07.2020 10:48:50

Ahoj Petre, prosimte s cim potrebujes pomoct? Kterej priklad?

Petr M.
Petr M.
14.07.2020 13:24:51

Zdravím, Potřeboval bych na těchto příkladech nějak vysvětlit srovnávací kritérium. Ve skriptech máme srovnávací kritérium a limitní srovnávací kritérium.

S tím limitním srovnávacím kritériem jsem vypočítal 5 příkladů (pls zkontrolovat) a u zbylých dvou jsem nevěděl, co dát do jmenovatele.

Co se týká srovnávacího kritéria, zkoušel jsem nějaké řady srovnat s něčím a porovnat nerovnost..ale tomu srovnávacímu kritériu nerozumím.

Marek V.
Marek V.
15.07.2020 21:57:39

Ahoj Petře,

takhle teextem se to blbě vysvětluje, proto jsem na to natočil kurz. Můžeš si ho za 340 koupit. nebo jestli chceš, můžu ti dát hoďku doučko a projdeme to spolu. Popravdě moc nerozumim tomu co tam v těch příkladech děláš, ale je možný, že je to jenom jiná notace než jsem zvyklej. každopádně srovnávací kritérium je o tom, že tu svojí řadu něčím odhadneš. Buďto zhora něčím konvergentním, nebo zdola něčím divergentním. Já tam u tebě žádné odhady nevidím....

Petr M.
Petr M.
16.07.2020 09:54:31

U limitního srovnávacího kritéria dám do jmenovatele nějakou řadu, o které už vím, zda konverguje či ne. A dle výsledku pak určím. (viz foto). A právě u dvou příkladů, nevím, co nejlépe tam dát.

Jinak co se týče srovnávacího kritéria, tak buď se budu snažit dokázat, že diverguje nebo konverguje. Pokud chci dokázat, že konverguje, tak hledám nějakou vyšší řadu, která konverguje, že?

Př.13) Porovnal jsem s divergující řadou a podle nerovnosti, vyšlo, že nediverguje? Takže musím porovnat s řadou, která konverguje, abych dokázal, že konverguje?

Př.7) Zde podle nerovnosti, by řada měla divergovat.

Pro napsání komentáře se musíte přihlásit.