Definiční obor funkce a limita funkce
Dobrý den, ahoj.
Našla by se tu nějaká dobrá duše, která by mi pomohla s výpočtem, nejsem si pořád jistá, jestli to mám dobře, definiční obor asi ok, ale trochu mě mate to, že x se nesmí rovnat 2 a 3 a zároveň mám v prvním příkladu hledat limitu v bodě 2 a 3.
Budu vděčná za postup, nemůžu najít nic podobného, abych se chytla.
Děkuji
D
Derri D.
22. 11. 2021 23:02
7 odpovědí
Ahoj,
limita v bodě, kde je funkce dobře definována, není zajímavá - odpovídá funkční hodnotě. Limity se obvykle počítají v bodech, kde dochází k nějakému problému.
Jelikož kvadratická funkce v místě kořenu mění znaménko, nebude nejspíš limita v těchto bodech definována - bude potřeba spočítat zvlášť limity zleva a zprava v každém bodě.
V bodě 2 je limita typu 60. Kvadratická funkce ve jmenovateli je před dvojkou kladná a za dvojkou záporná. Limita zleva tedy bude +∞ a zprava −∞.
V bodě 3 je limita typu 00. Můžeme řešit buď pomocí l'Hospitalova pravidla, ale tady jde jednoduše vytknout výraz (x−3) a dostaneme zlomek x2−5xx−2, kde po dosazení vyjde 9−151=−6
Ahoj,
tak ta limita v bodě 2 mi vyšla stejně, uf Moc díky a ten druhý příklad, prosíím
Díky
D
Druhý příklad je limita typu ∞∞. Takovou můžeme opět řešit pomocí l'Hospitalova pravidla, ale opět není složité to udělat rigorózně:
limx→∞7x3−8x2−2x−4x4−7x2+24x=limx→∞x4(7x−8x2−2x3)x4(−4−7x2+24x3)=limx→∞7x−8x2−2x3→0−4−7x2+24x3→−4=0
Moc děkuji mrknu na to I’Hospitalovo pravidlo.
Krásný den.
D
l'Hospitalovo pravidlo je taková berlička, když se to člověku nechce dělat složitě. Vztahuje se na limity typu 00 a ∞∞ a říká:
Pokud se jedná o limitu tohoto typu a výsledek bude dávat smysl, lze limitu podílu spočítat jako limitu podílu derivací. Vzorcem
Pokud f(a)=0 a g(a)=0, nebo f(a)=±∞ a g(a)=±∞, pak
limx→af(x)g(x)=limx→af′(x)g′(x)
Toto pravidlo lze aplikovat opakovaně, dokud se nevymaníme z problému.