Důkazy - nutnost chápání

Dobrý den. Mám takovou otázku. Jak hodně je potřeba, aby člověk ovládal důkazy a vlastně ty různé podstaty vzniku vzorců, odvozování apod? Například i u definic jako máte o limitách, nebo i různé vzorce na goniom.funkce, nebo i třeba to jak vzniklo e. číslo apod.., pokud nestuduji zrovna na MATFyzu? Je potřeba i tak ovládat tyto věci a zajímat se o to, když mi moc o toto nejde? Chtěla bych jít studovat matiku ale jen v rámci učitelské kombinace na pajďáku a zajímá mě, jestli je toto pro mě nutností, nebo se mohu věnovat jen a pouze naučení počítání? Moc děkuji.


Obtížnost: Vysoká škola
Kategorie: Důkazy VŠ
Michaela H.

Michaela H.

01. 08. 2022   12:05

4 odpovědi

Marek V.
Marek V.
01.08.2022 15:36:33

Dobry den, Miso,

pokud chcete matiku ucit, tak je podle me nezbytne, abyste rozumela i dukazum. Dobry ucitel musi umet vysvetlit zejmena PROC to tak je. Tedy umet udelat dukaz nebo odvozeni, coz je v podstate to same. Nejhorsi je, kdyz ucitel rika takhle a takhle se to pocita, ale nevysvetli proc. Pak se totiz matika redukuje na pouhe sprtani postupu a deckam chybi hlubsi porozumeni. Mimochodem pokud chcete delat pedak, tak vas ceka matfyzacka matika vcetne dukazu.

Na zaver Vas chci povzbudit. Dukazy jsou sice v matice to nejtezsi, ale zaroven to nejkrasnejsi. Matika je o tom, ze rozumite kde se ty veci vzaly a jak jsou spolu propojeny. A samozrejme proc jsou pravdive. Pokud byste v matice vynechala dukazy, pripravite se o to, cim je matika jedinecna oproti vsem ostatnim vedam. A to, ze nemusite doufat nebo verit, ze nejake tvrzeni je pravda, ale muzete ho dokazat a tim si byt jista, ze je pravdive. To zadna jina veda nema.

A nebojte se, pokud Vas matika bavi, tak to zvladnete.

Souhlasí: 1    
Michaela H.
Michaela H.
01.08.2022 15:43:37

Dobrý den. Děkuji za odpověd. A náhodou nějaký kurz, nebo videa právě na důkazy a vůbec na toto téma budete plánovat či už máte? :)

Marek V.
Marek V.
01.08.2022 16:18:01

Par videi mam zde https://mathematicator.com/search/Dukazy

Jinak muzete sama pro sebe zacit tim, ze si odvodite proc a jak funguji algoritmy na scitani, odcitani a nasobeni pod sebou. Pak je treba jednoduchy dulaz Pythagoroby vety, vztahy pro praci s mocninami atd. Idealne byste pred tim nez zacnete ucit, mela umet odvodit nebo oduvodnit vse z latky, kterou ucite. A ono Vam to da imnohem hlubsi vhled do te latky a bude se Vam to mnohem lepe ucit.

Marek V.
Marek V.
01.08.2022 16:23:08

Jo a jeste jedna vec. Neni treba umet formalni dukazy. Treba dukaz toho ze 1+1=2 neni vubec sranda a je k tomu potreba cela kapitola tzv Peanovy aritmetiky. Jde hlavne o to, abyste umela deckam rict, proc to je, tak jak to je. Budou se na to totiz ptat :-)

Pro napsání komentáře se musíte přihlásit.