Doplň počet zápalek v krabičce. Platí, že v každém řádku tabulky je v obou sloupcích stejný počet zápalek bez ohledu na to, zda jsou, či nejsou v krabičce. Současně platí, že v každém řádku je stejný počet zápalek ve všech krabičkách. Prosím vysvetlite mi to.


Obtížnost: Základní škola
Kategorie: Rovnice
Matka M.

Matka M.

20. 04. 2021   11:23

1 odpověď

Jan P.
Jan P.
22.04.2021 19:52:16

Dobrý den,

podívejme se na 1. řádek. Podle zadání má být v obou okénkách stejný počet zápalek. V pravém okénku jsou 4 zápalky, v levém jsou vidět 3 zápalky, v krabičce je tudíž 1 zápalka. Máme-li to vyjádřit rovnicí, označíme počet zápalek v krabičce \( x \) a rovnice je \( x+3=4 \).

Řádek b): Podle zadání je ve všech krabičkách stejný počet zápalek. Počet zápalek v jedné krabičce označíme \( x \). Počet zápalek v levém a pravém okénku je podle zadání stejný. V levém okénku jsou 2 krabičky (tedy \( 2x \) zápalek). V pravém okénku je 1 krabička a 5 zápalek (tj. \( x+5 \) zápalek). Rovnice je \( 2x=x+5 \).

Řešením rovnice dostaneme, že v každé krabičce je \( x=5 \) zápalek. Zkouška: V levém okénku jsou dvě krabičky, tedy 10 zápalek, v pravém okénku krabička s 5 zápalkami a 5 zápalek mimo krabičku, tj. také 10 zápalek.

Podobně dále.

Pro napsání komentáře se musíte přihlásit.