Geometrická úloha

Ahoj!

Potreboval by som pomôcť s nasledujúcou logicky-geometrickou úlohou, z ktorou si neviem dať rady. K úlohe sa viaže aj obrázok - priložil som ho ako súbor.

"Pozri si obrázok a skús opísať postup, ako pomocou metrovej tyče odmeriaš výšku stĺpa, stromu a budovy. Nájdi minimálne 2 spôsoby na riešenie úlohy."

Dopredu ďakujem,

✓   Téma bylo vyřešeno.

Obtížnost: Základní škola
Kategorie: Geometrie
Boris S.

Boris S.

25. 05. 2022   14:41

2 odpovědi

Jan Z.
Jan Z.
26.05.2022 08:46:24

Ahoj,

otázka, jestli mám k dispozici jenom tu tyč, nebo ještě další nástroje.

Pomocí půleni si mohu na tyči vyznačit další měřící značky a následně ji použít jako pravítko.

To vede k teoreticky nejjednodušší metodě (ne už tak prakticky) - změřím výšku přikládáním.

Také můžeme využít podobných trojúhelníků (viz obrázek) - změříme délku stínu tyče a délku stínu stromu/sloupu/budovy (použijeme tyč jako měřidlo). Následně můžeme z podobnosti - věta SUS - dopočítat chybějící rozměr. Tato metoda již ale vyžaduje zdroj světla (Slunce).

Podobnou metodu lze použít i při pohledu jedním okem - budu se skrz tyč (držím v ruce před sebou) koukat na objekt. Půjdu tak daleko/blízko, aby tyč přesně překrývala objekt. Pak změřím vzdálenost tyče od sebe a svou vzdálenost od objektu. A opět budu mít podobné trojúhelníky podle věty SUS.

Pár alternativních metod:

Z vtipu na podobné téma - můžeme najít někoho, s kým zkusíme zobchodovat tyč výměnou za informaci o výšce objektu.

Pokud máme k dispozici i stopky, můžeme hodit tyč z vršku daného objektu a změřit čas pádu. Následně dopočítat dráhu takového volného pádu.

Pokud bychom měli k dispozici dost dlouhý vlasec a stopky (a znali hmotnost tyče), můžeme si z tyče vyrobit kyvadlo. Z jeho periody lze také dopočítat jeho délku.

Souhlasí: 2    
Miloš V.
Miloš V.
27.05.2022 08:16:05

Já bych tam tu tyč strčil podle přiloženého obrázku. Ale předpokládám, že skutečně předměty vrhají stín a že můžu něčím měřit vzdálenosti. Pak už podle podobnosti trojúhelníků spočítám, co potřebuji.

Pro napsání komentáře se musíte přihlásit.