Optika – zobrazování optickými soustavami
Zdravím, mohl by mi někdo prosím pomoct s postupem následujícího příkladu...
Vzdálený bod krátkozrakého oka je ve vzdálenosti 20 cm. Kolik dioptrií mají brýle, které posunou vzdálený bod do nekonečna?
Většinou mi optika nějaký extra problém nedělá a chápu, jak funguje rozptylka pro krátkozraké oko, ale tady u tohoto příkladu si moc nedokážu uvědomit, jak se toho docílí. Děkuji za každou odpověď, která pomůže
Milan P.
29. 05. 2024 18:16
1 odpověď
1 dioptrie je optická mohutnost čočky, jejíž ohnisková vzdálenost je 1 m čili fí = 1/f tedy 1D = 1/metr). Spojky mají kladné dioptrie, rozptylky mají záporné dioptrie. Vzdálený bod punctus remotum je u myopie (krátkozrakosti) nutné posunout rozptylkou, takže dioptrie bude záporná. U zdravého oka je vzdálený bod v nekonečnu, prakticky 5 m a rozumí se tím takový bod, který vidí zdravé oko ostře bez akomodace, jenže u té krátkozrakosti je zde punctus remotum místo 5 metrů ( až do nekonečna ) od zdravého oka jen 1/5 metru od krátkozrakého oka, čili 25 * blíže a ta rozptylka jej musí dostat tedy 25 * a více dál.
Platí pro krátkozraké oko 0 = 1 / 0.2 + D, pak D = - 1 / 0.2 = - 1 / ( 1 / 5 ) = - 5 D , takže musí mít brýle s rozptylkou - 5 dioptrií . Ta nula vlevo je proto, že pro vzdálenost v nekonečnu je tedy výraz 1 / a = 1 / nekonečno = 0 , protože požadovaná optická mohutnost odpovídající při pohledu do nekonečna je 0 a stávající optická mohutnost akkomodace (přizpůsobení oka) je 1 / 0.2 = 1/ ( 1 / 5 ) = 5. Tak ikdyby se to počítalo pro těch 5 m (což je jako ten pohled do "nekonečna") tak vyjde 1 / 5 = 1 / 0.2 + D, pak D = 1 / 5 - 1 / 0.2 = D, pak D = 1 / 5 - 5 = - 4.8 D což se příliš neliší od těch - 5 Dioptrií, které toto bude vyžadovat k posunutí punctus remotum z 0.2 m do nekonečna (prakticky stačí nad 5 metrů) . Podobná rovnice by byla i pro dalekozrakost .