Optika – zobrazovánà optickými soustavami
ZdravĂm, mohl by mi nÄ›kdo prosĂm pomoct s postupem následujĂcĂho pĹ™Ăkladu...
Vzdálený bod krátkozrakého oka je ve vzdálenosti 20 cm. Kolik dioptrià majà brýle, které posunou vzdálený bod do nekonečna?
VÄ›tšinou mi optika nÄ›jakĂ˝ extra problĂ©m nedÄ›lá a chápu, jak funguje rozptylka pro krátkozrakĂ© oko, ale tady u tohoto pĹ™Ăkladu si moc nedokážu uvÄ›domit, jak se toho docĂlĂ. DÄ›kuji za kaĹľdou odpověď, která pomĹŻĹľe
Milan P.
29. 05. 2024 18:16
1 odpověď
1 dioptrie je optická mohutnost ÄŤoÄŤky, jejĂĹľ ohnisková vzdálenost je 1 m ÄŤili fĂ = 1/f tedy 1D = 1/metr). Spojky majĂ kladnĂ© dioptrie, rozptylky majĂ zápornĂ© dioptrie. VzdálenĂ˝ bod punctus remotum je u myopie (krátkozrakosti) nutnĂ© posunout rozptylkou, takĹľe dioptrie bude záporná. U zdravĂ©ho oka je vzdálenĂ˝ bod v nekoneÄŤnu, prakticky 5 m a rozumĂ se tĂm takovĂ˝ bod, kterĂ˝ vidĂ zdravĂ© oko ostĹ™e bez akomodace, jenĹľe u tĂ© krátkozrakosti je zde punctus remotum mĂsto 5 metrĹŻ ( aĹľ do nekoneÄŤna ) od zdravĂ©ho oka jen 1/5 metru od krátkozrakĂ©ho oka, ÄŤili 25 * blĂĹľe a ta rozptylka jej musĂ dostat tedy 25 * a vĂce dál.
PlatĂ pro krátkozrakĂ© oko 0 = 1 / 0.2 + D, pak D = - 1 / 0.2 = - 1 / ( 1 / 5 ) = - 5 D , takĹľe musĂ mĂt brĂ˝le s rozptylkou - 5 dioptriĂ . Ta nula vlevo je proto, Ĺľe pro vzdálenost v nekoneÄŤnu je tedy vĂ˝raz 1 / a = 1 / nekoneÄŤno = 0 , protoĹľe poĹľadovaná optická mohutnost odpovĂdajĂcĂ pĹ™i pohledu do nekoneÄŤna je 0 a stávajĂcĂ optická mohutnost akkomodace (pĹ™izpĹŻsobenĂ oka) je 1 / 0.2 = 1/ ( 1 / 5 ) = 5. Tak ikdyby se to poÄŤĂtalo pro tÄ›ch 5 m (coĹľ je jako ten pohled do "nekoneÄŤna") tak vyjde 1 / 5 = 1 / 0.2 + D, pak D = 1 / 5 - 1 / 0.2 = D, pak D = 1 / 5 - 5 = - 4.8 D coĹľ se pĹ™Ăliš nelišà od tÄ›ch - 5 DioptriĂ, kterĂ© toto bude vyĹľadovat k posunutĂ punctus remotum z 0.2 m do nekoneÄŤna (prakticky staÄŤĂ nad 5 metrĹŻ) . Podobná rovnice by byla i pro dalekozrakost .