Chtěl bych vysvětlit, proč nemají stejné obsahy různé geometrické tvary. Pro příklad:

  1. Kruh o obvodu 8m = 5,09m2;
  2. čtverec o straně 2m = 8m obvod = 4m2;
  3. obdélník o stranách 1x3m = 8m obvod = 3m2.

Narazil jsem na tento primitivní problém asi před 2 lety, kdy jsem si chtěl zjednodušit práci pro výpočet množství kačírku na pozemku tvaru "ledviny" - jednoduše jsem chtěl změřit obvod, vydělit 4 a obsah jsem po výpočtu a(na druhou) marně očekával :)) *výpočet samozřejmě pokračoval na objem.. ale to sem už nepatří


Obtížnost: Základní škola
Kategorie: Geometrie
František N.

František N.

27. 03. 2022   17:42

1 odpověď

Jan Z.
Jan Z.
28.03.2022 09:44:15

Ahoj,

když se obecně podíváš na vzorce pro obvod a obsah, zjistíš, že obvod je úměrný rozměrům, zatímco obsah závisí na druhé mocnině. To znamená, že, když třeba čtverec zvětším dvakrát (strana 2 m místo 1 m), obvod se mi zvětší dvakrát, ale obsah čytyřikrát.

U konvexních útvarů - takových, že spojnice libovolných dvou bodů útvaru leží celá uvnitř útvaru - je to možná trochu hůř představitelné, ale u nekonvexních - třeba hvězda - to začne dávat smysl - čím složitější tvar, tím delší obvod při stejné ploše.

Představ si třeba obrázek stromu - takový útvar má sakra dlouhý obvod, ale plocha je celkem malá.

Když to pak dovedem k dokonalosti, tak čím méně "zlomů" máš na obvodu, tím větší je plocha vůči obvodu. Extrémem je kruh, kde není zlom žádný. Pak dostaneš pro stejný obvod největší plochu.

Honza

Pro napsání komentáře se musíte přihlásit.